Op 14 februari jl is Ruud Maarschall overleden. Met zijn overlijden op 77-jarige leeftijd verliezen wij een bioloog, milieukundige en voorvechter voor natuur- en duurzaamheidseducatie in hart en nieren.
Vanaf de jaren tachtig was Ruud 3 decennia binnen IVN actief; eerst als provinciaal consulent/ directeur van het IVN Consulentschap Noord-Holland en daarna als manager voor IVN Internationaal, om Environmental Education / Education for Sustainable Development (ESD) op de kaart te zetten. Dat wij veel van andere landen konden leren en zij wat van ons werd niet door iedereen in Nederland actief omarmd. Tot op de dag van vandaag zien we zijn werk terug in de internationale samenwerking in de VN en de Benelux.
Ook nationaal heeft hij als directeur van het centrum voor Natuur- en Duurzaamheidseducatie in Haarlemmermeer (NMCH – nu NMCX voor de regio) laten zien dat het anders kan. Hij was de eerste in het land die de samenwerking met bedrijven en organisaties actief opzocht. Hij vond dat publieke en private financiering heel goed samen kunnen bijdragen aan natuur- en duurzaamheidseducatie. En dat was niet alleen beperkt tot groen. Ook het thema energie introduceerde hij bij het NDE centrum en Ruud had aandacht voor meer maar ook tot de complexe milieuvraagstukken.
En die kennis deelde hij met anderen bijvoorbeeld de centra in Noord-Holland en als lid van de raad van Toezicht van Helderse Vallei. Wat ik altijd een prachtig voorbeeld heb gevonden is de samenwerking met Schiphol, de innovatieve boeren en de Rabobank: je kan ganzen bestrijden, maar je kan ook ander gras (myscanthus gras) verbouwen, zodat de ganzen daar niet meer willen zijn. Zo gingen veiligheid en biodiversiteit hand in hand.
Zijn enorme kennis en ervaring heeft hij, na zijn pensioen, vanuit de waterschapspartij Water Natuurlijk ingezet voor het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, met zelfs nog 5 jaar als Hoogheemraad in de executive board. Ook vanuit die rol werkte hij samen met de Vereniging GDO om lokale NDE-centra te positioneren als partner in het betrekken van bewoners bij klimaatadaptatie.
Ruud was in zijn manier van werken zijn tijd ver vooruit: internationaal; publiek&privaat; natuur, milieu&duurzaamheid. Hij is een voorbeeld voor velen van ons en dat blijft hij. Uit de ongeveer 30 jaar dat wij elkaar in het werk ontmoetten zal ik altijd zijn ‘warme bescheidenheid’ blijven herinneren. Niet op de voorgrond treden, maar echt geïnteresseerd zijn in de ander. En dan volgde de inhoud vanzelf. Ruud je was een heel fijn mens, dank dat wij je mochten kennen en van je mochten leren.
Hak van Nispen,
directeur SME/ Vereniging GDO